Anasayfa » Diğer Tarifler » Vişne Suyu Tarifi

Vişne Suyu Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

Sayfamızda yaz günlerinin vazgeçilmez içeceği Vişne Suyu Tarifini ve Vişne Suyu Tarifinin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

Vişne Suyu Tarifi

Vişne Suyu Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

MALZEMELER:

  • 1/2 kg vişne
  • 6-7 su bardağı su
  • 5 yemek kaşığı toz şeker

YAPILIŞI:

1) Vişne Suyu Tarifi için; önce 1/2 kg vişneyi güzelce yıkayıp büyük boy bir tencere içerisine koyuyoruz. Ardından üzerine 6-7 su bardağı su ilave edip orta hararetli ateş üzerinde yaklaşık 15 dakika kadar kaynatıyoruz. Vişneler suya rengini vermeye başladıktan sonra 5 yemek kaşığı toz şekeri ilave edip karıştırıyoruz. http://www.missyemektarifleri.com/ visne-suyu-tarifi.html

2) Toz şekeri ilave ettikten sonra 5-6 dakika kadar daha kaynatmaya devam ediyoruz. Daha sonra ateşten alıp dinlenmeye bırakıyoruz. Bir müddet bekleyip biraz soğuduktan sonra bir süzgeç yardımı ile vişne tanelerini suyundan ayırıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

3) Vişne tanelerini komposto yapmak üzere bir kenara ayırıyoruz. Vişne suyunu buzdolabında bir müddet beklettikten sonra Vişne suyu servise hazır.

AFİYET OLSUN …

NOT: Vişne suyunu taze vişneden yapabileceğiniz gibi kuru vişneden de yapabilirsiniz. Ayrıca vişne mevsiminde buzdolabı poşetlerine koyarak buzluğunuzda sakladığınız vişneleri kullanarak kışında vişne suyunu rahatlıkla taze olarak yapabilir ve tüketebilirsiniz.

Vişne Suyunun faydaları:

1) Vişne suyu uyku problemi olanlar için bir numaralı şifa kaynağıdır. Uyku sorunu yaşayanlar yatmadan yarım saat kadar önce bir porsiyon vişne tüketerek yada bir su bardağı taze vişne suyu tüketerek bu soruna çözüm bulabilirler.

2) Vişne koyu renkli bir meyve olduğu için içerisinde bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Bu antosiyaninler özellikle sağlık kan dolaşımı için faydalıdır. Diğer yandan, düzgün sinir fonksiyonunu sağlamak ve kanserden korumak için de etkilidir. Vişnenin sahip olduğu antioksidan C vitamini, bağışıklık sistemi için gerekli olmasının yanı sıra, kolajen sentezinde de önemli bir rol oynamaktadır. Bu özelliği ile uykusuzluk, halsizlik ve romatizma sorunlarına karşı oldukça etkilidir.

3) Şekeri ve yüksek tansiyonu olanlar da düşürmek için vişneyi tane olarak yiyerek fayda bulabilirler.

4) Vişne idrar üretimini artırmak ve sindirime yardımcı olması için sıklıkla tüketilmektedir. Osteoartrit, kas ağrısı, egzersiz ile ilgili kas hasarı, gut için de kullanım alanları bulunmaktadır.

5)  Vişne uygun beyin fonksiyonu için düzenli alındığı takdirde faydalıdır. Beyini uyarıcı bir işlev görmektedir. Çok fazla bakır beyin için iyi değildir, uygun miktarda bakır içeriği beyin için bir kontrol işlevi sağlamaktadır. Bu nedenle vişne takviyesi miktarının dengeli olması gerekmektedir. Yapılan araştırmalarda, vişnenin beyindeki bakır içeriği ile doğrudan ilişkili olduğu bulunulmuştur.

6)  Vişne, soğuk algınlığı ve öksürük gibi durumlarda vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için yardımcı C vitaminini önemli miktarda barındırmaktadır. Diğer yandan demir emilimini de sağlayarak vücudun enfeksiyonlara karşı direncini kuvvetlendirmektedir. Aynı zamanda virüslerle savaşma konusunda da son derece etkilidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*