Anasayfa » Bebek Yemekleri » Bebek Ara Öğünleri » Pekmezli Pankek Tarifi

Pekmezli Pankek Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

Sayfamızda Pekmezli Pankek Tarifi ve Pekmezli Pankek Tarifinin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Pekmezli Pankek Tarifi

Pekmezli Pankek Tarifi

MALZEMELER:

  • 1 yumurta ( 1 yas altı ise sadece sarısı)
  • 1 cay bardağı süt ( 1 yaş altı ise meyve suyu ya da devam sütü kullanabilirsiniz)
  • Yarım çay kaşığı tarçın
  • 1 tatlı kaşığı pekmez (keçi boynuzu güzel oluyor. İstediğiniz bir pekmezi kullanabilirsiniz.)
  • 3 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı irmik
  • Çay kaşığının ucu ile karbonat (Kabarması için

YAPILIŞI:

1) 1 çay bardağı sütü geniş bir kaba boşaltın.

2) Üzerine 1 adet yumurta kırıp bir güzel çırpın. http://www.missyemektarifleri.com/pekmezli-pankek-tarifi.html

Sponsorlu Bağlantılar

3) Hazırlanan yumurta süt karışımının içine bebeğiniz severse yarım çay kaşığı tarçın ile 1 tatlı kaşığı pekmezi ekleyip tekrar çırpın.

4) Son olarak irmik, karbonat ve unu ekleyip karıştırarak akışkan bir karışım elde edin.

5) Tavanıza çok az miktarda yağ koyunuz.

6) Hazırlamış olduğunuz karışımdan 1 yemek kaşığı alarak tavaya dökünüz.

7) Hamurumuz göz göz kabardığında tersini çevirerek pişiriniz.

8) Bebişlerimize afiyet olsun…Löp Löp et olsun :)….

PEKMEZİN FAYDALARI:

Pekmezin birçok çeşidi bulunmaktadır, özellikle keçiboynuzu, üzüm veya dut gibi tatlı meyvelerden elde edilebilir. Bunlara ilave olarak şeker pancarı, ardıç meyvesi gibi şeker olabilen ürünlerinde işlenerek pekmezi yapılmaktadır. Ezilip kaynatılan ürünler gerekli işlemlerden sonra pekmeze dönüştürülebilir.

Pekmez, çok eskiden beri biline gelen ama kıymeti çok sonra anlaşılan bitkisel karışımlardan birisidir. Pekmezin faydaları bilinenin aksine gerçekten çoktur. Örneğin çok iyi bir anti oksidan görevi gören pekmez, bununla birlikte kan yapıcı besinlerin başında gelmektedir.

Pekmezin besin değerleri, yapıldığı meyveye göre değişiklik göstermekle birlikte oldukça zengin olduğu söylenebilir. İçerisindeki karbonhidrat miktarının oldukça fazla olmasından dolayı iyi bir enerji kaynağıdır. B1 ve B2 vitaminleri ve çeşitli mineral maddeleri bakımından oldukça faydalı bir besin ve faydalı bir ilaç olarak bilinir. İçermiş olduğu %80’e yakın karbonhidratın tümünün glikoz ve fruktoz halinde olmasından dolayı sindirim sisteminde parçalanmaya gerek kalmadan kolayca kana geçmesini sağlar. Pekmez protein, mineraller, magnezyum, fosfor ve demiri de içerisinde barındırmaktadır.

Büyük bir şifa kaynağı olan pekmezin etkisini daha iyi gösterebilmesi için şu şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Sabahları aç karnına bir çay bardağı suyun içine (suyun ılık olması pekmezi erimesi için iyi olacaktır), 5 çay kaşığı pekmez koyup, üzerine limon sıkılıp içilirse, bu karışım kansızlık ve demir eksikliğine çare olacaktır.

Pekmez Tüketiminin Zararı Var Mıdır ?

Pekmezin sağlık açısından çok sayıda faydası olduğunu detaylı olarak yazımızda ele aldık. Ancak pekmezin sağlık açısından birçok faydasının olmasının yanında ürünün hazırlanış aşamasındaki yanlışlıklardan kaynaklanan zararları vardır. Bu zararların sayısı yararlarına göre oldukça azdır.

Pekmezin üretim, saklanma ve tüketim koşulları oldukça önemlidir ve bu yüzden bazı yan etkileri ve zararları olabilir.

Öncelikle çok fazla kaynatılan veya pişirilen pekmez insan vücudu açısından oldukça ciddi bir risk taşımaktadır. Sağlık uzmanlarından bazıları bu tür pekmezlerin kansere bile neden olabileceğini söylemektedirler. Buna ek olarak pekmezin kapağı açıldıktan sonra kesinlikle buzdolabında saklanmasıdır. Aksi durumunda özelliğini kaybedebilir ve bu durumdan dolayı hiçbir yarar sağlayamaz. Ayrıca aşırı tüketimden kaynaklanan sindirim sistemi bozuklukları, şişkinlik, ishal ve karın ağrısına neden olabilir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*