Anasayfa » Bebek Yemekleri » Bebek Et Yemekleri » Patatesli Sarımsaklı Köfte Tarifi (7 ay ve üzeri)

Patatesli Sarımsaklı Köfte Tarifi (7 ay ve üzeri)

Sponsorlu Bağlantılar

24Sayfamızda Patatesli  Sarımsaklı Köfte Tarifini  (7 ay ve üzeri) ve Patatesli  Sarımsaklı Köfte Tarifinin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

Patatesli  Sarımsaklı Köfte Tarifi  (7 ay ve üzeri)

Patatesli Sarımsaklı Köfte Tarifi (7 ay ve üzeri)

Sponsorlu Bağlantılar

MALZEMELER:

 • 3 yemek kaşığı kıyma
 • yarım minik patates
 • ¼ kuru soğan
 • 1 diş sarımsak
 • ¼ rendelenmiş kırmızı biber
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

pişirmek için:

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • yeteri kadar su

YAPILIŞI:

1) Patatesli Sarımsaklı Köfte Tarifini yapmak için; önce yarım kg patates ile ¼ kuru soğanı  rendeden geçiriyoruz. Ardından 3 yemek kaşığı kıymayı ilave edip yoğuruyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

2) Hazırladığımız köfte harcına şekil verip zeytin yağında köfteleri 2-3 tur çeviriyoruz.  Ardından yeteri kadar suyu ilave edip pişiriyoruz. http://www.missyemektarifleri.com/patatesli-sarimsakli-kofte-tarifi-7-ay-ve-uzeri.html

Afiyet Olsun …

SARIMSAĞIN FAYDALARI

ABD’nin Alabama Üniversitesi’nde yapılan araştırma, sarımsağın sırrının ona kokusunu veren ‘allisin‘maddesinde yattığını ortaya çıkardı.

Buna göre Allisin maddesi, vücuda girdiğinde parçalanarak hidrojen sülfat yayıyor. Bu da nefesin ve derinin kokmasına neden oluyor.

Sahip olduğu besin değerleri ile günlük;

 • manganez ihtiyacımızın %15’ini,
 • C vitamini ihtiyacımızın %10’unu,
 • kalsiyum ihtiyacımızın %4’ünü
 • bakır ihtiyacımızın %2.5’ini karşılamaktadır.

Sarımsak son yapılan araştırmalarda ortaya çıkan özellikleri ile dikkatleri üzerine toplamıştır. Öyle ki kalp ve damar sağlığına çok iyi geldiği belirlenmiştir. Sarımsak hakkında yapılan araştırmalarda görülmüş ki %8’e kadar kötü kolesterolü düşürmüştür.

Özellikle, damarların enflamatuar ve oksidatif stresten korunmasında oldukça etkilidir. Oksidatif stres bir hastalık değildir, vücuttaki antioksidanların sayısının, çeşitli hastalıklara yol açan veya gelişimine katkıda bulunan serbest radikallerin sayısından az olması durumudur.

Oksidatif stres arttığında damar çeperlerinde plak birikimi oluşabilir veya var olan plakların hacmi büyüyebilir. İşte bu noktada, sarımsakta bulunan sülfür, oksidatif stresi azaltır, serbest radikallerin tahrip edici etkilerine karşı damarları korur.

Sarımsağın kalp ve damarlar için önemli olmasının bir diğer nedeni de pıhtılaşmayı önleyen “alojene” içermesidir. Alojene, kanda bulunan bazı hücrelerin (trombositler) yapışkan hale gelmesini önler ve damar içinde topaklanma riskini düşürür.

Sarımsak ile virüslerin neden olduğu hastalıklardan korunabilir veya kurtulabilirsiniz. Sarımsak bu hastalıkların iyileşme sürecini artıran bir özelliğe sahiptir.

Sarımsak tüketimi gerçek anlamda az pişmiş olarak yapılmalıdır. Çiğ veya az pişmiş olarak tüketilen sarımsak kanser ile mücadele etmektedir. Engellediği kanser türlerinin başında mide ve kolon kanseri gelmektedir. Bu açıdan kesinlikle tüketilmesi gereken besinlerin başında sarımsak gelmektedir.

Sarımsak demirin vücutta metabolize edilmesine katkı sağlamaktadır. Demirin vücutta tekrar dolaşıma alınması sarımsakta bulunan bileşenler ile çok daha hızlı olur.

Sarımsağın faydası hakkında bir diğer anlatacağımız madde nezleye iyi gelmesidir. Sarımsak bağışıklık sistemine çok iyi geldiği için nezleye yakalanma oranını da azaltmaktadır.
Sarımsak mide gazına oldukça iyi gelmektedir. Aynı zamanda bağırsak parazitlerini temizleyen sarımsak çok güçlü bir antioksidandır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*