Anasayfa » Bebek Yemekleri » Bebek Tatlıları » Kuru Meyveli Bebek Maması Tarifi (6 aylık bebekler için)

Kuru Meyveli Bebek Maması Tarifi (6 aylık bebekler için)

Sponsorlu Bağlantılar

Bebek için Kuru Meyveli Bebek Maması Tarifini ve Kuru Meyveli Bebek Maması Tarifinin nasıl yapıldığını sayfamızda bulabilirsiniz.

Kuru Meyveli Bebek Maması Tarifi (6 aylık bebekler için)

Bebek Tarhana Çorbası Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

 

 Malzemeler:

 • 1 çay bardağı aşurelik buğday
 • 2 çay bardağı istediğiniz kuru meyveler (gün kurusu kayısı, incir, kuru erik vs.)
 • Pekmez (isteğe bağlı)
 • 4 su bardağı su

Hazırlanışı:

 1. Kuru Meyveli Bebek Maması Tarifini yapmak için ilk olarak aşurelik buğdayı bir gece önceden ıslatın. Daha sonra yumuşayan buğdayı kaynatın.
 2. Kuru meyveleri suyla güzelce yıkayın. Hatta bir süre suda da bekletebilirsiniz.
 3. Yıkanmış kuru meyveleri ufak ufak doğrayın. http://www.missyemektarifleri.com/kuru-meyveli-bebek-mamasi-tarifi-6-aylik-bebekler-icin.html
 4. Ufak ufak doğradığınız meyveleri haşlanmış buğdaya ekleyiniz.
 5. İsterseniz pekmez de ilave edebilirsiniz. 1 yaştan sonra dilerseniz bal da kullanabilirsiniz.
 6. Karışımı blenderden geçiriniz.
 7. Bebişlere afiyet olsun …

 

Sponsorlu Bağlantılar

Kayısı çekirdeğinde bulunan Amigdalin yani Vitamin B17 ((Nitriloside), yani (Laetril) kanser önleyici etkilere sahiptir. En fazla acı kayısı çekirdeğinde vardır % 6 civarında.

İçerdiği bol miktardaki B vitamini sayesinde birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği bulunan kayısı, bağırsakları çalıştırıcı özelliğiyle kabızlığa da iyi geliyor. Uyku sorunu çekenler için de birebir olan kayısının çabuk sinirlenen ve stresli olanlar için de faydası olduğu biliniyor.

İştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcı etkisi ile doktorlar tarafından çocuklara ve hastalık sonrasındaki nekahat devresindeki kişilere tavsiye edilen kayısıyı midesi zayıf olanların çok fazla tüketmemesi gerekiyor.

Birçok bitkinin olduğu gibi kayısının faydaları da saymakla bitmiyor.

Kayısı (Prunus armeniaca), Gülgiller familyasından gelir. Şekerpare, Şam, Tokaloğlu, Darende, İmrahor, Hacıkız, Hasanbey, Muhittinbey, Canino, J Foulon, Precoce de Colomer ve Screare gibi pek çok çeşidi vardır. Kayısının kendiliğinden yetişen yabanisine zerdali adı verilir.

Kayısı; içeriğinde bulunan antioksidanlardan karotenoidler (betakaroten) ve fenolik bileşikler (Prosiyanidinler, hidrosinamik, asit türevleri, flavonoller ve antisiyaninler) ile; kanser, kalp damar hastalıkları, diyabet, iltihaplı durumlar ve kataraktın önlenmesinde ve korunmada yararlıdır.

Kayısı; yaş kayısı, kuru kayısı, kayısı suyu, kayısı hoşafı, kayısı çekirdeği olarak tüketilmektedir. Kayısı’nın ana vatanı tarihi olarak Türkistan yani Orta Asya’dır. Kayısı; 5000 yıldır Türkistan yani Orta Asya bölgesinde bilinmekte ve tarımı yapılmaktadır.

Kayısının faydaları

– Kayısı; A, B, C ve P vitaminleri, demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, bakır, krom ve manganez mineralleri açısından da zengindir.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir kansızlığa iyi gelir, kan yapımına yardımcı olur ve sinirleri yatıştırır, uyku düzenine yardım eder.

– Kemik erimesinin önlenmesinde faydalıdır.

– Karotenoidlerin; göz ve deri olmak üzere sağlıkta birçok etkileri vardır.

– Fonksiyonel gıda; kendi içerdiği bileşikleri ile hastalıklardan koruyucu, önleyici ve/veya tedavi edici etkiye sahip gıda demektir.

– Yaş ve kuru olarak; fonksiyonel gıdadır. Yani önleyici, koruyucu ve sağlıklı ve iyi yaşam için destek gıdalardandır.

– Sodyum düzeyi düşük, potasyum düzeyi yüksek olan kayısı, vücutta kan basıncının düzenlenmesinde, yüksek tansiyonun denetiminde önemli etkisi olan bir meyvedir.

– Potasyum; elektrolit dengesi, sinir sistemi, kalp atışları, vücut beyin hücreleri ve kas dokusu içinde gerekli bir mineraldir.

– Kayısı suyu veya kayısı hoşafı tüketimi; özellikle ara öğünlerde ve akşam yemeklerinde daha yararlı olur.

– Kayısı suyunun veya kayısı hoşafının; Ramazan ayında, iftarda yani oruç açarken içilmesi çok yararlı olur.

– Sindirim sorunlarına iyi gelir, stresi ve kansızlığı önler, cilt bozukluklarının tedavisinde etkilidir, büyümeye yardımcı olur, görmeyi güçlendirir, bağışıklık sistemini korur, kalp kasları ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlar.

– Günde 7 tane kayısı çekirdeği ortalama tüketim önerisidir.

– Kayısı çekirdeği de fonksiyonel gıdalardandır.

– Kayısı çekirdeği ve yağı, bileşimindeki yüzde 95 doymamış yağ asidi, yüzde 5 doymuş yağ asidi içeriği, içeriğindeki yüksek E vitamini ve ideal oleik-linoleik asit oranı ile kolesterol düzeyini düşürebilmesi, kabızlık giderici oluşu ve öksürük söktürücü oluşu gibi özellikleri de kayda değerdir.

– Kayısı çekirdeği; % 16.76 protein, % 5.17 selüloz ve % 41.7 oranında yağ içerir.

– Kayısı çekirdeği içeriğindeki yağ oranları; % 62 oleik asit ve % 28 linoleik asit , % 7 palmitik asit, % 2 palmitoleik asit, % 2 stearik asit.

– Kayısı çekirdeğinin 100 gramında 113 mg magnezyum, 37 mg kalsiyum, 5 mg potasyum, 3 mg çinko, 2 mg demir, 2 mg sodyum, 4 mg B3 (niasin), 2 mg C vitamini, 0.3 mg B1 (tiyamin) vitamini ve 0.2 mg B2 (riboflavin) vitamini saptanmıştır.

– Karaciğer rahatsızlığı olanlar kayısıyı çok fazla yememelidirler.

– Ayrıca mide rahatsızlığı olanlar olgun kayısı yemelidir.

– Beyin ve sinir düzeninin iyi çalışmasını sağlar

– Kemiklerin sağlığında rol oynar.

– İştah açar, kan yapar, bedensel ve ruhsal yorgunlukları alır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*