Anasayfa » Tatlılar » Helvalar » Havuçlu İrmik Helvası Tarifi

Havuçlu İrmik Helvası Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

Sayfamızda Havuçlu İrmik Helvası Tarifini ve Havuçlu İrmik Helvası Tarifinin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

Havuçlu İrmik Helvası Tarifi

Havuçlu İrmik Helvası Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

MALZEMELER:

  • 150 gr margarin
  • 2 su bardağı irmik
  • 1 adet orta boy havuç
  • 2 yemek kaşığı dolmalık fıstık
  • 3 su bardağı sıcak süt
  • 1,5 su bardağı toz şeker

YAPILIŞI:

1) Havuçlu İrmik Helvası Tarifini yapmak için; geniş ve derin bir teflon tava içerisinde margarini eritip kızdırıyoruz. Kızdırılmış yağın içerisine soyup rendeden geçirdiğimiz havuç ve dolmalık fıstıkları ilave edip sürekli karıştırarak havuçlar altın sarısı bir renk alıncaya kadar 2-3 dakika kadar kavuruyoruz.

2) Daha sonra 2 su bardağı irmiği ilave edip tahta bir kaşık ile sürekli karıştırarak yaklaşık 12-13 dakika kadar irmiklerin rengi sararıp kahverengiye dönünceye dek kavuruyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

3) Diğer taraftan derin ve büyük bir kase içerisine 3 su bardağı sıcak süt ve 1,5 su bardağı toz şekeri koyuyoruz. Şeker iyice eriyinceye dek ara ara karıştırıyoruz. Şeker iyice eridikten sonra kavrulan irmiğin üzerine döküyoruz ve hızlı bir şekilde yaklaşık bir dakika karıştırıyoruz ve tencerenin kapağını kapatıyoruz ve irmiğin sütü çekmesi için hiç karıştırmadan kısık ateşte 10 dakika kadar pişiriyoruz.

4) Pişen irmik helvasını ateşten alıp 10 -15 dakika dinlendiriyoruz. Dinlendirdiğimiz Havuçlu İrmik Helvasını isteğe göre ya direk servis tabağına aktarıyoruz, ya da şekilli bir kalıba döküp ters çevirip servis ediyoruz. http://www.missyemektarifleri.com/havuclu-irmik-helvasi-tarifi.html

AFİYET OLSUN …

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*