Anasayfa » Yöresel Yemek Tarifleri » Antalya » Antalya Patlıcan Tatlısı (Reçeli) Tarifi

Antalya Patlıcan Tatlısı (Reçeli) Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

Sayfamızda Antalya Patlıcan Tatlısı (Reçeli) Tarifini ve Antalya Patlıcan Tatlısı (Reçeli) Tarifinin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

Antalya Patlıcan Tatlısı (Reçeli) Tarifi

Antalya Patlıcan Tatlısı (Reçeli) Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

MALZEMELER:

  • 1 kg minik patlıcan ( parmak boyu)
  • 1 kg toz şeker
  • 1 çay kaşığı lohusa şekeri
  • 2 adet nohut büyüklüğünde limon tuzu
  • 5-6 adet karanfil
  • 2 litre kireç suyu

YAPILIŞI:

1) Antalya Patlıcan Tatlısı (Reçeli) Tarifini yapmak için; önce minik patlıcanların kabuklarını tamamen soyuyoruz ve sap kısımlarını kesiyoruz  Ardından patlıcanları kireç suyuna koyuyoruz ve 2-3 saat kireç suyunda dinlendiriyoruz.  http://www.missyemektarifleri.com/antalya-patlican-tatlisi-receli-tarifi.html

2) Daha sonra kireçli suda beklettiğimiz minik patlıcanları 4-5 defa güzelce yıkayıp bir süzgece alıyoruz ve orta boy bir tencere içerisinde patlıcanları bol kaynar suda yumuşayıncaya kadar haşlıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

3) Patlıcanlar haşlandığı zaman haşlama suyunu döküyoruz ve patlıcanları yaklaşık yarım saat kadar soğuk suda bekletip güzelce yıkıyoruz ve bir süzgece alıp sularının akmasını bekliyoruz.

4) Kuruyan patlıcanları orta boy bir tencere içerisine koyup üzerine limon tuzunu, karanfilleri, toz şekeri koyuyoruz ve akşamdan sabaha dek patlıcanlar suyunu salıncaya kadar bekletiyoruz.

5) Ertesi gün patlıcanları orta ateş üzerinde reçel kıvamını buluncaya kadar karıştırarak kaynatıyoruz. Reçelimiz kaynarken lohusa şekerini ilave edip karıştırıyoruz. Reçel kıvamına geldiğinde yani kaynayan reçelden bir damla alıp soğuk bir yüzeye bir damla damlatıldığında top gibi kalırsa dağılmazsa reçelimiz kıvamına gelmiştir. Kıvamına gelen reçelimizi ateşten alıyoruz ve 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra sıcak sıcak kavanozlara dolduruyoruz ve reçelimiz soğuduğu zaman kavanozların kapaklarını kapatıyoruz. Antalya Patlıcan Tatlısı (Reçeli) kahvaltıları süslemeye hazır.

AFİYET OLSUN …

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*