Anasayfa » Yöresel Yemek Tarifleri » Adıyaman » Adıyaman Domates Tava Tarifi

Adıyaman Domates Tava Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

Sayfamızda Adıyaman Domates Tava Tarifini ve Adıyaman Domates Tava Tarifinin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

Adıyaman Domates Tava Tarifi

Adıyaman Domates Tava Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

MALZEMELER:

  • 3 kg domates
  • 1 kg koyun eti (kemikli kaburga)
  • Yarım kg kemer patlıcan
  • 2 baş sarımsak
  • Yarım kg yeşil biber
  • yeteri kadar tuz

YAPILIŞI:

1) Adıyaman Domates Tava tarifini yapmaya sebzelerimizi güzelce yıkayarak başlıyoruz. Ardından 3 kg domatesi kabuklarını soyduktan sonra küp küp olacak şekilde doğrayıp bir kenarda bekletiyoruz. Yine patlıcanları da soyup doğrayıp ayrı bir kaba alıyoruz. Son olarak yeşil biberleri de küçük küçük doğrayıp bir kaba alıyoruz. Yine kemikli koyun etimizi de küçük küçük doğrayıp pişirmeye hazırlıyoruz.

2) Sebzeleri ve koyun etini doğrama işi bittikten sonra sarımsakları soyup ortadan ikiye kesiyoruz ve ardından yöreye özgü yeteri derecede büyüklük kalaylanmış bir bakır leğen içerisine önce küçük küçük doğranmış kemikli koyun etini , üzerine bir sıra küçük küçük doğranmış domatesi yerleştiriyoruz. Ardından domatesin üzerine patlıcan, yeşilbiber ve sarımsakları yerleştirdikten sonra kalan domatesleri de ilave ederek iyice bastırıyoruz ve yeteri kadar tuz serpiştirdikten sonra üzerine 1 çay bardağı su ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ koyuyoruz. http://www.missyemektarifleri.com/adiyaman-domates-tava-tarifi.html

Sponsorlu Bağlantılar

3) Adıyaman Domates Tava pişirilmek üzere taş fırına verilir. Yemeğimiz fırın içerisinde ateşe en uzak bölgeye yerleştirilir ve 1 saat pişmeye bırakılır. 1 saat sonunda yemek fırından çıkarılır ve tahta bir kaşık yardımı ile karıştırılarak tekrar aynı yerine yerleştirilir. Yarım saat sonra yemeğimizi tekrar karıştırıp tekrar fırına sürüyoruz ve bir yarım saat daha piştikten sonra çıkarıp tekrar karıştırıyoruz ve bu sefer fırın içerisinde ateşe yakın bir yere yerleştirip yarım saat daha pişiriyoruz. Adıyaman Domates Tava servise hazır.

AFİYET OLSUN …

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*